Stand-up vagy Daily Scrum – a legegyszerűbb, legszerethetőbb meeting. Amolyan munkahelyi small talk - ki meddig jutott tegnap a munkában, ma milyen kedve van, milyen nehézségekkel küzd a feladataiban, miben számít mások segítségére - szocializálódás, méghozzá hivatalos meeting keretében - kell ennél több?
Akkor miért a Stand-up kezelése, facilitálása az egyik leggyakoribb probléma, amivel egy kezdő és bizony sok esetben haladó Scrum Master is küzd? Tegye fel a kezét, aki soha nem szembesült még valamelyik kommenttel: „ez tulajdonképpen egy státusz meeting”, „mindenki utálja”, „csináljuk inkább emailben”, „én aztán nem kapcsolom be a kamerát”, vagy pedig „mindig túldumáljuk az időt és van, aki meg sem szólal”.
Nem vagyunk egyformák. Ami egy embernek a nap kellemes kezdése, mert általában igényli társaságot, kötetlen beszélgetést, és abból töltődik; azt a másik kínzásnak éli meg, mert legszívesebben csendben, a sarokban kortyolgatná el a kávéját és rendezné a gondolatait.
Manapság egyre inkább köztudatba kerül az intro- és extraverzió fogalma, de vajon tudunk-e mit kezdeni vele egy olyan keretrendszerben, ami első ránézésre a hiperszociális, amerikai kommunikációs stílusra épült?
Kezdjünk néhány népszerű állítás tisztázásával.
Hamis. Introvertáltak utálják a felesleges meetingeket, amik mindenről szólnak, csak arról nem, amiről kellene, és fél órával hosszabbak, mint ahogy tervezték.
Hamis. Az intro- és extrovertáltság egy skála. Nagyon ritka, hogy valaki koromfekete, vagy éppen hófehér. Általában ambivertáltak vagyunk, azaz különböző helyzetekben hol szociálisabban viselkedünk, hol kevésbé.
Az, hogy a skála melyik végéhez közeledünk leginkább, főleg genetikából adódik, a személyiségünk egyik leglényegesebb része az intro- vagy extraverzió. Ez a nevelés, környezet és az önismeret hatására egy kicsit változhat, de szinte lehetetlen, hogy nagyon introvertált emberből egy nagyon extrovertálttá váljon, vagy éppen fordítva. Ez nem jelenti azt, hogy a két ember nem jöhet ki egymással, feltéve, hogy mindketten ismerik és tiszteletben tartják a másik szociális igényeit és kommunikációs eszközeit, illetve igyekeznek olyan módon kommunikálni, ami a közös érdekeiket szolgálja.
Hamis. Az introvertáltak között természetesen vannak szégyenlős emberek, de az introverzió korántsem egyenlő a szégyenlőséggel. Legtöbb esetben csupán arról van szó, hogy egy extrovertált ember számára a legtöbb szociális interakció, beszélgetés - akár egy semmiről szóló csevegés is - önmagában érték, kellemes élmény. Az introvertáltat rendkívül módon fárasztja a small talk, unja a pletykázást - de ha tartalmas beszélgetésről van szó, ráadásul olyan témakörben ami igazán érdekli őt - órákat képes beszélgetni.
Hamis. Ez az egyik leggyakoribb tévhit. Valójában sokkal szélesebb fogalomkörről van szó, ahogy azt leegyszerűsítve használjuk. Nézzük, milyen további tulajdonságok köthetők a két attitűdhöz.
extrovertált | introvertált |
magas az ingerküszöbe, többfelé tud és szeret egyszerre figyelni, tevékenykedni; feltöltődik a pörgésben, gyorsan lép | könnyen túlingereltnek érzi magát: hangok, fények, illatok zavarában nehezen koncentrál; a változásokra lassabban reagál, nem szereti őket |
stresszre magasabb aktivitással reagál | stresszes helyzetben visszavonul, zárkózik |
sokszínű, pörgős, gazdag szociális életet él, sok felületes kapcsolata van | mély, alapos beszélgetések, kapcsolatok jellemzik |
külső világ, események, emberek | belső világ, gondolatok, ötletek, ideák |
kevésbé reflexív, inkább aktívan szerepel, mint gondolkodik | mielőtt lép, szereti megfigyelni a helyzetet, gondolkodni, elmélyülni a lehetséges opciókban |
megváltoztatni a világot | megérteni a világot |
Adott egy tizenöt perces értekezlet, általában a munkanap legelején, ahol mindenkinek meg kell szólalnia pár mondat erejéig. Célja az esetleges fennakadások azonosítása, gyors és hatékony megoldása, ami biztosítja a folyamatos haladás érzetét.
Extrovertált kollegáink valószínűleg szívesen szólalnak meg, esetleg egy-egy viccel megspékelve elmesélik a mondanivalójukat, nyitott kérdéseket tesznek fel, könnyen lépnek interakcióba másokkal.
Az introvertált csapattagok leginkább akkor szólalnak meg maguktól, ha muszáj, vagy amikor megszólítják őket. A helyzetjelentésük jellemzően rövid, semleges, zárt. Nem kérdeznek, vagy csak ritkán, nem igazán kérnek ötletelést vagy segítséget.
Egy introvertált ember számára tizenöt perc alapvetően kevés az ’értelmes’ beszélgetéshez. Szeret részletekbe menni, úgy érzi, hogy a hozzárendelt másfél percben nem tud kellően kibontakozni. Nem akarja elvenni az időt azoktól, akik ilyen kis intervallumban is képesek megnyilvánulni. Valójában nem is vágyik arra, hogy a napja small talk-kal kezdődjön, inkább a munkájára koncentrálna. Ha valakit érdekel a helyzetjelentés, szívesen küld egy emailt, amelyben megfontoltan tud fogalmazni, megfelelően kezdeni és zárni, anélkül, hogy másnak át kelljen adni a szót, vagy valaki belekérdezne.
Bármilyen meetinget élvezetesebbé, hatékonyabbá lehet tenni számukra - és ezáltal az egész csapat számára. Természetesen érdemes arról beszélni a csapattal, hogy mit szeretnek, és mit nem a Stand-up-okban (retrospektív). Van azonban pár univerzális szabály, amit minden csapatnál érdemes megpróbálni.
Szerző: Woytynowska Ariel